The DSO was instituted in 1886 and used the VRI cyper for issues up to an just after the death of Queen Victoria.  Listed here are all the DSOs awarded with the VRI cypher except this issued for the Boer War which can be found here.

Search:
(456 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
WillcocksJamesCaptainWILLCOCKS, JAMES, Captain, was born 1 April 1857, fourth son of Captain W Willcocks, RE, ICS, and Mrs Willcocks.  He was educated at Easton, Somersetshire, and at the Royal Military College, Sandhurst, and joined the 101st Foot (Leinster Regiment) as Second Lieutenant 30 January 1878, becoming Lieutenant 20 October 1879.  He served in the Afghan War in 1878-80 (Medal), and in the Mahsud Waziri Expedition in 1881 (mentioned in Despatches).  On 21 August 1884, he became Captain, Leinster Regiment.  Captain  Willcocks served in the Sudan Expedition in 1885 (Suakin); was mentioned in Despatches, received the Bronze Star, and the Medal and clasp.  From 1885 to 1889 he accompanied the Burmese Expedition as Transport Officer, and in charge of Field Commissariat; also acted as Road Commandant.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 2 September 1887]; received the Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 November 1887]: "James Willcocks, Captain, Leinster Regiment.  For services in Burma".  He was Adjutant, Leinster Regiment, from 27 December 1887 to 8 July 1889.  In 1889 and 1890 he served with the Chin Lushai Expedition (clasp).  He was Station Staff Officer, First Class, Bengal, 7 July 1890 to 15 June 1893.  In 1891 he served with the Manipur Expedition as Chief Transport Officer; was mentioned in Despatches [London Gazette, 14 August 1891], and received the Medal and clasp.  He was promoted to Major 29 September 1893; was DAAG, Bombay, 1 August 1894 to 26 November 1897.  He was AAG Tochi Field Force, NW Frontier of India, 1897-98; was mentioned in Despatches [London Gazette, 11 February 1898]; received the Brevet of Lieutenant Colonel 20 May 1898, and the Medal with clasp.  He was employed as Second in Command with the West African Frontier Force 27 November 1897 to 9 July 1899; took part in the operations on the Niger; was in command of the Forces in Borgu (Medal and clasp); Kaduna in 1898 (clasp); was mentioned in Despatches [London Gazette, 7 March 1899]; received the special thanks of HM's Government; was created a CMG; was promoted to Lieutenant Colonel 8 July 1899; received the Medal and clasp.  Lieutenant Colonel Willcocks was specially employed on the Gold Coast, Commanding the Ashanti Field Force 26 May 1900 to 3 January 1901, with which he relieved Kumassi, and was given the Brevet of Colonel 15 July 1900; received the Medal and clasp, and was created a KCMG.  For these services he also was granted the freedom of the City of London; was presented with a sword of honour by the Corporation, and was mentioned in the King's Speech at the opening of his first Parliament.  He became Colonel 29 March 1902.  He was on Special Service on the Staff in South Africa, with the Frontier Field Force, 23 January 1902 to 7 March 1904, and received the Queen's Medal with clasp.  He commanded the Nowshera Brigade in India 29 March 1902 to 28 March 1907; became Major General 1 December 1906; commanded the Peshawar Division from 9 January 1908.  In that year he was in command of the operations in the Zakka Khel country, and he was mentioned in Despatches [London Gazette, 22 May 1908]; received the thanks of the Governor-General of India in Council.  He commanded the Mohmand Expedition in 1908; was mentioned in Despatches [London Gazette, 22 May 1908]; was promoted to Lieutenant General 16 July 1908, for Distinguished Service in the Field, and received the thanks of the Governor General of India (Medal with clasp).  Sir James Willcocks served in the European War in 1914 and 1915, in command of the Indian Army Corps.  The Indian troops were received in France with the greatest enthusiasm.  For his services in the European War Sir James Willcocks was twice mentioned in Despatches, and created a GCMG.  He was a Grand Officer of the Legion of Honour; was created a KCB in 1913; a KCSI in 1914; was promoted to General in 1915.  He was Colonel, Loyal North Lancashire Regiment and was appointed Governor and Commander-in-Chief, Bermuda, in 1917.  He was fond of polo, shooting and riding.  Sir James Willcocks married, in 1889, Winifred, second daughter of Colonel G A Way, CB, BSC, and they had one son, Captain James L Willcocks, MC.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Prince of Wales's Leinster Regiment (Royal Canadia
WilliamsWeir de LanceyCaptainWILLIAMS, WEIR DE LANCEY, Captain, was born 2 March 1872, son of Sir W J Williams, KCB, of Pembroke, Wales.  He was educated at the United Services College, Westward Ho! and entered the Hampshire Regiment, 17 June 1891, becoming Lieutenant 17 September 1892.  He took part in the operations on the North-West Frontier of India, 1897-98, with the Tirah Expeditionary Force, and was severely wounded (Medal and two clasps).  He became Captain 17 April 1898, and was on Special Extra-Regimental Employment 23 June 1898 to 30 September 1899, and served in West Africa in 1898, in the operations in the Niger Territories, including the Illah (wounded) and Siama Expeditions.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 30 May 1899, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 30 June, 1899]: "Weir de Lancey Williams, Captain, Hampshire Regiment.  In recognition of services during the recent operations in West Africa".  The Insignia were presented to him by the Queen at Windsor 30 November 1899.  Captain Williams served in the South African War in 1900, and was severely wounded.  Operations in the Orange Free State, February to May, 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove and Karee Siding.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901], and received the Queen's Medal with two clasps.  He was Station Staff Officer, 1st Class, India, 3 September 1903 to 31 May 1904; Brigade-Major, India, 1 June 1904 to 30 June, 1906; DAAG, India, 10 February 1908 to 15 February 1912.  He was promoted to Major 3 January 1909, and was GS02, Welsh Division, Western Command, 29 September 1913 to 4 August 1914.  He served in the European War, 1914-18, as GS01, 1/1st Welsh Division, Central Force, Home Defence, 5 August 1914 to 2 March 1915; as GS01, Headquarters, Mediterranean Expeditionary Force, 3 March 1915 to 25 April 1915; became Lieutenant Colonel, Hampshire Regiment, 28 August 1915; commanded the 88th Infantry Brigade, Mediterranean Expeditionary Force, 28 April 1915 to 26 May 1915; was given the Brevet of Colonel 3 June, 1915; commanded the 80th Infantry Brigade, Mediterranean Expeditionary Force, and British Armies in France, 21 December 1915 to 29 April, 1917; was Divisional Commander, 30th Division, British Armies in France, 30 April 1917 to 6 January 1919; was promoted to Major General 1 January 1919; was Inspector of Infantry 7 January 1919 to 20 January 1919; Temporary Commander, Southern District, Irish Command, 21 January 1919.  For his services in the European War he was mentioned in Despatches; created a CMG in 1917; given the Brevet of Colonel, and promoted to Major General.  General Williams married, in 1899, Nina Henrietta, daughter of Colonel Field, late 6th Foot, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Hampshire Regiment
WilliamsWilliam Arthur GlanmorLieutenantWILLIAMS, WILLIAM ARTHUR GLANMOR, Lieutenant, was born 18 September 1873.  He was gazetted to the South Wales Borderers 20 May 1893, and became Lieutenant 9 October 1895.  From 10 September 1898 to 17 November 1899, he was on Special Extra Regimental Employment, and served under the Royal Niger Company in the operations in the Niger Territories, including the Benin Hinterland and Siama Expeditions.  He was wounded; mentioned in Despatches [London Gazette, 30 May 1899], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 30 June 1899]: "William Arthur Glanmor Williams, Lieutenant, South Wales Borderers.  In recognition of services during the recent operations in West Africa".  The Insignia, Warrant and Statutes were forwarded to the Royal Niger Company, and the DSO was presented at Likoja 20 October 1899.  Lieutenant Williams died 6 November 1900 while serving in the Boer War.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
South Wales Borderers
WilsonEdmond MunkhouseMajorWILSON, EDMOND MUNKHOUSE, Major, was born 4 October 1855, at Oundle, Northamptonshire, youngest son of C T Wilson.  He was educated at Sherborne and St George's Hospital (MRCS, England, LRCP, London; DPH, Cambridge).  He served as a Civil Surgeon in the Zulu War, receiving the Medal and clasp, and joined the Army 30 July 1881, serving in the Sudan Expedition, 1884-85 (Nile Medal and clasp; Bronze Star).  In the Sudan in 1885-8G, he served with the Frontier Field Force.  He served in the expedition up the Gambia against the Native Chief, Fodey Kabba, 1891-92.  He became Major 30 July 1893.  In the Ashanti Expedition, Major Wilson was in command of a base hospital; was honourably mentioned; created a CMG, and received the Star.  He served in the Nile Expedition of 1898, and was present at the Battle of Khartoum; was mentioned in Despatches [London Gazette, 30 September 1898]; received the Egyptian Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 15 November 1898]: "Edmond Munkhouse Wilson, CMG, Major, Royal Army Medical Corps.  In recognition of services during the recent operations in the Sudan".  The Insignia were presented by the Queen at Windsor 1 December 1898.  Lieutenant Colonel Wilson was Director-General of AMS at, Headquarters, 1899 to 23 September 1904, when he retired from the RAMC.  He was created a CB in 1902.  He was at the RAMC Record Office, 1905 to 1913, and 1914 to 1916.  He wrote "Notes on Malarial Fever in connection with Meteorological Conditions at Sierra Leone, 1896-98'. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Army Medical Corps
WingateFrancis ReginaldCaptainWINGATE, SIR FRANCIS REGINALD, General, GCB, GCVO GBE, KCMG, DSO, DCL (Oxon), LLD (Edinburgh), was born at Broadfield, Renfrewshire, 25 June 1861, seventh son of Andrew Wingate, Glasgow, and Bessie, daughter of Richard Turner, of Dublin.  He was educated at St James's Collegiate School, Jersey, and at the RMA, Woolwich, and became Lieutenant, Royal Artillery, 27 July 1880; served in India and Aden, 1881-83; was employed with Egyptian Army, 4 June 1883 to 4 June 1885; was Commandant, Cholera Hospital, 1883 (Fourth Class Osmanieh); acted as ADC and Military Secretary to General Sir Evelyn Wood during the Nile Expedition, and in the Bayuda Desert, 1884-85 (Medal with clasp; Bronze Star; Fourth Class Medjidie; Despatches, 25 August 1885); was ADC to GOC, Eastern District, 1 April 1886 to 30 April 1886; rejoined the Egyptian Army, May 1886.  He was present at the Battle of Toski as AAG Intelligence, 1889; was mentioned in Despatches [London Gazette, 6 September 1889], and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 8 November 1889]: "Francis Reginald Wingate, Captain and Brevet Major, Royal Artillery.  In recognition of services during the action at Toski".  The insignia were presented to him in Egypt by the Sirdar, 1 August 1890.  He was promoted Captain 14 January 1889, and Brevet Major 15 January 1889.  In 1888 he married Catherine Leslie, daughter of  Captain Joseph Sparkhall Rundle, RN (she was a Lady of Grace of the Order of St John of Jerusalem, and had the Grand Cordon of the Order of Kemal of Egypt); they had two sons (one of whom was Captain and Brevet Major Malcolm Roy Wingate, DSO, MC, Croix de Guerre avec Palmes, who was killed near Lagnicourt, France, on the 21st March 1918, whilst in command of the 459th Field Company, Royal Engineers.  His elder son, Ronald E L Wingate, of the Indian Civil Service, was Political Agent and Consul at Muscat), and one daughter, Victoria Alexandrina Catharine, god-daughter of Her Majesty Queen Victoria.  He was present at the action of Afafit and recapture of Tokar, 1891 (Clasp to Bronze Star, and Third Class Medjidie); was AMS 31 May to 31 December 1893; Director of Military Intelligence 1 January 1894 to 31 December 1898; acted as Governor, Red Sea Littoral, and OC troops, Suakin, 1894; created a CB (civil) 1895.  He took part in the Dongola Campaign as Director of Military Intelligence, being present at the operations of 7 June and 19 September 1896 (Despatches [London Gazette, 3 November 1896]; Brevet Lieutenant Colonel, 18 November 1896; Medal with two clasps); Member of Special Mission to King Menelik of Abyssinia, 1897 (Second Class Star of Ethiopia).  For his services in the Nile Expedition, 1897, ADC to the Sovereign, 17 June 1897 to 26 June 1908; Colonel, 17 December 1897 (Clasp).  In the Nile Expedition of 1898, as Director of Military Intelligence, he was present at the Battle of the Atbara, 1898 (Despatches; Clasp); Battle of Khartoum and Expedition to Fashoda (Despatches, 24 May and 30 September 1898; KCMG; Clasp; thanked by both Houses of Parliament); was Adjutant-General, 1 January 1899 to 21 December 1899, and was Sirdar of the Egyptian Army and Governor-General of the Sudan from 22 December 1899, till 31 December 1916.  In the Nile Expedition of 1899 he was in command of operations resulting in the death of the Khalifa, near Gedid (Despatches, 30 January 1900; KCB (Mil); Second Class Osmanieh; two clasps to Egyptian Medal); in charge of special mission to Somaliland, 1909.  During the tenure of his appointment in the Sudan he organized a large number of expeditions for the pacification of that country, including the reconquest of Darfur in 1916 (Sudan Medal and clasp).  Since the inception of the Arab Revolt in Arabia (1916), he has been General Officer Commanding Hedjaz operations.  During the War 1914-19 he was frequently mentioned in Despatches in connection with operations in the Sudan, Palestine, and Arabia.  He was appointed High Commissioner for Egypt on 1 January 1917, in which appointment he was succeeded by Field-Marshal Viscount Allenby on 15 October 1919.  He became Major General, 27 June 1903; Lieutenant General, 26 June 1908; General, November 1913; GCVO, 1912; GCB (Mil.), 1914; GBE, 1918; Pasha of Egypt; had Grand Cordon of Osmanieh, 1905; Medjidie, 1900; the Nile, 1915; and Mohammed AH, 1916; Coronation Medals, 1902 and 1911; was a Knight of Grace of the Order of St John of Jerusalem; DCL Oxford, 1905; LLD Edinburgh, 1919; Honourable Member, Zoological Society of London; FRGS; Freedom, Royal Borough of Dunbar, 1900; Colonel Commandant of the Royal Regiment of Artillery, and Honourable Colonel of the 7th Battalion (TF) The Manchester Regiment; District Grand Master of Egypt and the Sudan since 1900, and of North Africa (Mark Master Masons).  He wrote 'Mahdiism and the Egyptian Sudan', 1889; 'Ten Years' Captivity in the Mahdi's Camp', 1891; translated and edited Slatin Pasha's 'Fire and Sword in the Sudan', 1895. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
WinsloeAlfred RaynaudLieutenantWINSLOE, ALFRED RAYNAUD, Lieutenant, was born in 1868, second son of Colonel Richard William Charles Winsloe, CB, and Constance Edwards, second daughter of  F M Cromartie, Superintendent of Stores, Ordnance Department.  He entered the Royal Engineers as Second Lieutenant 17 February 1888; became Lieutenant, Royal Engineers, 17 February 1891; served with the Chitral Relief Force 1895 (Medal and clasp).  Also with the Malakand and Buner Field Forces, North-West Frontier of India, 1897-98; present at the defence of Malakand and relief of Chakdara, Malakand.  Action at Landakai, Utman Khel and Buner.  Attack and capture of the Tanga Pass.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 5 November 18D7], received the Medal and clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 20 May 1898]: "Alfred Raynaud Winsloe, Lieutenant, Royal Engineers.  In recognition of services during the recent operations on the North-West Frontier of India".  (Insignia presented by the Queen at Windsor 7 November 1898).  He became Captain 8 November 1898; Major 13 August 1906, and was promoted to Lieutenant Colonel 30 October 1914.  He was created a CMG for services during the European War.  Lieutenant Colonel Winsloe married, in 1903, Dorothy Crellin, second daughter of Dr Tellet, JP, of Ramsey, Isle of Man.  His favourite recreations were polo, racquets and the study of theology. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
WintleFrank GrahamLieutenant ColonelWINTLE, FRANK GRAHAM, Lieutenant Colonel, was born at Jullundur, India, 2 December 1852, 3rd son of Major General Alfred Wintle, Royal (Bengal) Horse Artillery.  He was educated at a private school, and at Merchant Taylors' School, and joined the Control Department in 1872.  He was posted, on its breaking up, to the Ordnance Store Department, becoming DA Commissary-General of Ordnance 31 January 1880.  He served in the Sudan Expedition, 1884-85; on the Nile (Despatches [London Gazette, 25 August 1885]; Medal with clasp; Bronze Star; promoted Assistant Commissary-General of Ordnance 15 June 1885).  He again served in the Sudan, 1884-85, on the Nile; was present at the action of Ginniss and was mentioned in Despatches [London Gazette, 6 February 1886].  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 30 May 1891]: "Frank Graham Wintle, Honorary Lieutenant Colonel, Assistant Commissary-General of Ordnance, Ordnance Store Department".  The Insignia were presented to him by the Queen, 17 August 1891.  He became Deputy Commissary-General of Ordnance 24 April 1895, and Colonel and Ordnance Officer, 1st Class, 1 April 1890.  Colonel Wintle retired.  He died, unmarried, 24 February 1907.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Ordnance Store Department
WoodHastings St LegerCaptainWOOD, HASTINGS ST LEGER, Captain, was born 8 May 1856, son of General Sir R H Wood.  He entered the Army (15th Regiment of Foot) 31 October 1877; became Lieutenant, East Yorkshire Regiment, 30 November 1878.  He served in the Afghan War, 1879-80, as Brigade Transport Officer, Kandahar Field Force, taking part in the defence of Kandahar, as Orderly Officer, in the sortie of 16 August, and attack on the village of Deh Khoja (severely wounded, and horse killed); received Medal.  He took part in the Nile Expedition, 1884-85 (Despatches [London Gazette, 25 August 1885]; Medal with clasp; Khedive's Star).  He served in the Burma Campaign of 1887-89 as Brigade Transport Officer, and as DAA and QMG, 2nd Brigade.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 3 August 1888]; received the Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 3 August 1888]: "For services during the operations in Burma.  Hastings St Leger Wood, Captain, East Yorkshire Regiment".  He became Captain 6 May 1886, and Major 24 July 1895.  He served in the Tirah Expeditionary Force, on the Staff, 1897-98 (Despatches [London Gazette, 5 April 1898]; Medal with two clasps).  He became Lieutenant Colonel 14 November 1906, and Colonel 7 November 1908; was AAG, Royal Guernsey Militia, 1911-14; AA and QMG, Guernsey District, 1914.  Colonel Wood married, in 1891, Mary Judith V, daughter of the Reverend J Parker.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
East Yorkshire Regiment
WorshipVerelst TurnerLieutenantWORSHIP, VERELST TURNER, Lieutenant, was born at Great Yarmouth 21 February 1871, son of William Worship and Rebecca Branford, daughter of Captain R Glasspoole, HEIC.  He was educated at Rugby, and joined the 101st Regiment 9 January 1892, becoming Lieutenant 8 July, 1893.  He was on Special Extra Regimental Employment 10 September 1898 to 1 December 1899, and saw active service in West Africa in 1898, taking part in the operations under the Royal Niger Company, Benin Hinterland Expedition, Niger Territories, including the Illah and Siama Expeditions.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 30 May, 1899]; received the Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 30 June, 1899]: "Verelst Turner Worship, Lieutenant, Royal Munster Fusiliers.  In recognition of services during the recent operations in West Africa".  From 1 September 1907 to 31 March, 1908, he was Adjutant, Volunteers, and from 1 April 1908 to 15 September 1909, was Adjutant, Territorial Force.  During the European War he was in command of the 6th Battalion Royal Munster Fusiliers, 19 August 1914 to 15 December 1916; he was Temporary Lieutenant-Colonel 19 August 1914 to 22 May, 1915.  He became Lieutenant-Colonel 23 May, 1915; commanded a Special Reserve Battalion Dorsetshire Regiment From 16 December 1916 to 10 December 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Munster Fusiliers
WrightBache AlienCaptainWRIGHT, BACHE ALLEN, Captain, was born 12 December 1874, son of Colonel William Frederick Wright, CB.  He was educated at Dover College and Sandhurst, and joined the Manchester Regiment as Second Lieutenant 28 September 1895; became Lieutenant 13 January 1897; served on the North-West Frontier of India, 1897-98, with the Tochi Field Force (Medal and clasp).  He was employed with the West African Frontier Field Force 6 May 1899 to 26 June 1901, and became Captain 27 December 1899.  He was Staff Officer, Lines of Communication, Ashanti Field Force, 8 July 1900 to 31 December 1900; took part in the operations in Ashanti, and was present at the relief of Kumassi.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 March 1901]; received the Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 April 1901]: "Bache Alien Wright, Captain, Manchester Regiment.  In recognition of services during the recent operations in Ashanti".  The Insignia were presented by the King 3 January 1901.  Captain Wright was Adjutant, Manchester Regiment, 6 May 1905 to 15 July 1907; Adjutant, Volunteers, 4 November 1907 to 31 March 1908; Adjutant, Territorial Force, 1 April 1908 to 3 November 1911; was promoted to Major, 24 February 1912.  He served in the European War from 1914, in command of the 11th Battalion Manchester Regiment from 19 August 1914.  He served in the Dardanelles in 1915; Egypt and France, 1916.  He was mentioned in Despatches three times; Serbian Eagle, 4th Class; promoted Lieutenant Colonel, to command 2nd Battalion The Manchester Regiment 22 August 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Manchester Regiment
WrightFrederick WilliamSurgeon MajorWRIGHT, FREDERICK WILLIAM, Surgeon Major, Indian Medical Service, Bengal, was born in 1850, son of Robert John Wright, of Norwich; was CM and MC, Edinburgh; entered the Indian Medical Service in 1873; served in the Afghan War, 1878-80, being present in the affair of Jugdulluk, action of Charasiah, march from Kabul to the relief of Kandahar and battle of 1 September.  Operations against the Maris.  He received the Medal with clasp for Kandahar, and the Bronze Decoration.  Served in Burma, 1880-87 (Despatches [London Gazette, 2 September 1887]; Medal with clasp); created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 November 1887]: "Frederick William Wright, Surgeon Major, Indian Medical Service.  For operations in Burma".  He served with the British Contingent, China Expeditionary Force, 1900-1 (Medal); in Waziristan, 1901-2 (Medal and clasp).  He was promoted to Lieutenant Colonel 1 April 1893, and has retired.  Lieutenant Colonel Wright married in 1914, Edith Bella Freeman, of Dover.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Medical Service
WynterFrancis ArthurLieutenantWYNTER, FRANCIS ARTHUR, Lieutenant, was born 19 July 1870, son of Lieutenant Colonel A L Wynter (late KOSB), and Mrs Wynter, daughter of Charles Moore, Temperley, Cheshire.  He became Second Lieutenant, Royal Artillery, 14 February 1890; Lieutenant 14 February 1893; served on the North-West Frontier of India in 1897, and commanded the 8th Bengal Mountain Battery throughout the defence of the Malakand (severely wounded); was mentioned in Despatches [London Gazette, 5 November 1897].  He served with the Malakand Field Force in the Expedition into the Mamund country, and was present in the attack of 16 September (severely wounded).  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 18 March 1898], received the Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 20 May 1898]: "Francis Arthur Wynter, Lieutenant, Royal Artillery.  In recognition of services during the recent operations on the North-West Frontier of India".  (Insignia presented by the Queen at Windsor 25 June 1898).  He became Captain in December 1899.  Captain Wynter served in the Mahsud Blockade, and in Waziristan in 1901 and 1902 (clasp); became Major in December 1910.  Major Wynter served in the European War in the Dardanelles in 1915 (Brevet of Lieutenant Colonel 8 November 1915); in Egypt, 1916; was promoted to Lieutenant Colonel in September 1916; in France, 1916-17-18, and was created a CMG 1 January 1918; was made temporary Brigadier General 21 April 1918 to 3 February 1919, Royal Artillery, Heavy Artillery, British Armies in France; promoted to Colonel 3 June 1919; Commandant, Clyde Garrison, 14 February 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
WynyardEdward GeorgeLieutenantWYNYARD, EDWARD GEORGE, Lieutenant, was born at Saharanpur, North-West Provinces, India, 1 April 1861, son of William Wynyard, JP, of Hursley, Hants, Judge of the High Court, Allahabad, Bengal Civil Service.  He was educated at Woodcote House, Windlesham, and at Charterhouse, and joined the Army 12 May 1883.  He served in the King's Regiment from 1883 to 1890; took part in the Burma Expedition of 1885-87 (Despatches twice; Medal with clasp, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 November 1887]: "Edward George Wynyard, Lieutenant, Liverpool Regiment.  For services during the recent operations in Burma".  The decoration was awarded for the following services: "On 12 June 1885, in Upper Burma, a large force of rebels under Oo Temah were beaten off after attacking a small force of the 8th King's Liverpool Regiment and 2nd Bengal Infantry.  They were followed and found entrenched strongly in a walled pagoda, which was carried by assault".  General Sir Robert Low, KCB, etc, etc, in his Despatch, stated that "owing to the bold leading of a handful of tired men by Lieutenant Wynyard, after the death of Captain Dunsford (2nd Bengal Infantry), a position of considerable danger was averted, and as a result of this success order was restored in the surrounding district".  General Sir G S White, VC, emphasized the above in his Despatch, and Lieutenant Wynyard was specially promoted to a company into the 41st Welsh Regiment.  He was awarded the Humane Society's Medal in 1895 for rescuing a Swiss peasant from under the ice on the lake of Davos.  He became Captain in 1890 in the Welsh Regt, From 1897-1899 he was captain of the Hampshire County Cricket Eleven.  Captain Wynyard was asked by Stoddart to join the All England Eleven v Australia, but declined on account of Army duties.  He was Adjutant, Oxford University Volunteers, 1899-1900; Instructor in Military Engineering at the Royal Military College, 1900; retired in 1903.  He was Captain, MCC New Zealand Team, 1906; was invited to Captain MCC Australian Team in 1907, but was obliged to decline for family reasons.  He twice accompanied representative MCC teams to South Africa in 1905 and 1909, and the MCC team to America, 1907; was appointed representative of the South African Cricket Association in England, 1908.  In 1914, Captain Wynyard married Sarah Louise, daughter of James G Worts, of Toronto, and they had one son, born 23 May 1918.  He became Major, King's Liverpool Regiment in September 1914; was attached for duty with the Army Ordnance Corps, May 1915; appointed to the Middlesex Regiment November 1916.  Major Wynyard's favourite recreations, besides cricket, were football (Old Carthusians and Corinthians); golf (Camberley Heath); toboganning (Champion Toboganner of Europe, 1894).
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(King's) Liverpool Regiment
YaldwinAlfred GeorgeLieutenant ColonelYALDWIN, ALFRED GEORGE, Lieutenant Colonel, entered the Army in 1896; served in the Afghan War, 1879 and 1889 (Medal); in the Chitral Campaign, 1895.  He was mentioned in Despatches; received the Medal and clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 21 January 1896]: "Alfred George Yaldwin, Lieutenant Colonel, Indian Staff Corps.  In recognition of services during operations of the Chitral Field Force".  The Insignia were presented 28 June 1896.  He became Lieutenant Colonel 14 September 1892.  Lieutenant Colonel A G Yaldwin became Assistant Commissary-General, First Class, and retired 17 November 1898.  He died 7 February 1905.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
YeildingWilliam RichardCaptainYEILDING, WILLIAM RICHARD, Captain, was born 13 January 1856, at Carrig Kerry, Co Limerick, son of Hugh Eldon and Margaret Yeilding, of Woodlands, Tarbert, County Kerry.  He was educated at Rathmines School, Dublin; Emu's College, County Clare, and Mr Mulcaster's, Woodwich, and joined the 54th Regiment 29 November 1876, and was transferred to the BSC, 1879; served in the Afghan War, 1879-80 with the 1st Sikhs, and the 5th Gurkhas, at Jellalabad and Kabul; took part in the March from Kabul to Kandahar, and at the Battle of Kandahar (Medal with clasp and Bronze Star); with Mari Expedition, 1880; with Mahsud-Waziri Expedition 1881, and Hazara Campaign, 1888 (Black Mountain).  He was mentioned in Despatches; GGO 978 of 1888, states: "Captain W R Yeilding, ACG, Divisional Transport Officer, who, under the orders of the Chief Commissariat Officer, ably superintended the transport arrangements of the Force.  His powers of organization have been shown in the manner in which the large amount of Government and hired transport has been worked with complete success.  I consider him a most excellent officer".  Captain Yeilding, who was several times in action during the Hazara Campaign, also received the Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 30 May 1891]: "William Richard Yeilding, Captain, Indian Staff Corps".  He served in the Tirah Campaign and Bazar Valley Expedition, 1897-98 (India Medal with two clasps); Tirah, 1897-98, and Punjab Frontier, 1897-98 (mentioned in Despatches); with the Somaliland Field Force, 1903-4, on the Staff.  In Tirah he was present at the storming of the Sampagha and Arhanga Passes and in the fighting round Bagh, and on the return march of the 1st Division to India via the Mastura Valley.  The London Gazette of 3 September 1904, publishes Lieutenant General Sir C Egerton's Despatches for Somaliland, 1903-4 (extract): "One most satisfactory feature of the campaign has been the smooth and efficient working of the Staff and of all departments.  The Supply and Transport Department has, doubtless, been the most severely taxed, but owing to the admirable organization of the transport, and the foresight and resource of the Director, it has proved equal to all emergencies …  Lieutenant Colonel W R Yeilding, CIE, DSO, is an officer of great force of character whom no difficulty dismays, or sudden change of plans can disconcert.  His powers of organization are immense, and it is due to him that this Field Force has been able to maintain itself in the field so long".  He received the African Medal with clasp, Somaliland, 1903-4, and was given the Brevet of Colonel.  He was employed on special duty in Kashmir, 1892-97 (thanked by the Government of India, and by the Home Government, and created a CIE 1895); held various administrative appointments in the Supply and Transport Corps; became a substantive Colonel in 1905; was created a CB, 1908, and retired 1910.  Was in receipt of a wound pension for an injury received on active service during the Somaliland Campaign, 1903-4.  He married, 9 December 1881, at Calcutta, Theresa, daughter of Richard Magrath Fitzgerald, of Limerick, and they had one daughter, Eileen Geraldine, who died in 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
YoungNorman EdwardCaptainYOUNG, NORMAN EDWARD, Captain and Brevet Major, was born 26 October 1862.  He was gazetted to the Royal Artillery 25 July 1882, as Lieutenant, becoming Captain 23 May 1891.  From 14 July 1892 to 23 November 1898, Captain Young was employed with the Egyptian Army.  He took part in the expedition to Dongola in 189o, and was present at the operations of 7 June and 19 September.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 3 November 1895]; received, the Brevet of Major 18 November 1896, and the Egyptian Medal with two clasps.  In the Nile Expedition of 1897 he was present at the action of Abu Hamed.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 25 January 1898], and received two clasps to his Egyptian Medal.  He again saw service in the Nile Expedition of 1833, taking part in the Cavalry reconnaissance of 33 March, and in the Battles of Atbara and Khartoum.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 33 September 1898]; received the 4th Class Osmanieh; the Medal, and two clasps to the Egyptian Medal, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 15 November 1898]: "Norman Edward Young, Captain and Brevet Major, Royal Artillery.  In recognition of services during the recent operations in the Sudan".  The Insignia were presented by the Queen at Windsor 1 December 1898.  He died during the Boer War.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
Page 23 of 23
<<First <Prev 19 20 21 2223 Next> Last>>

Only registered users can post comments