Search:
(75 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
KendallC J CCommanderHe was born in 1864, son of Surgeon General H Kendall, AMD, and Annie, daughter of General Sir James Brind, GCB.  He was educated at Epsom, and entered the Royal Indian Marine in 1885; served in Burma, 1885-89 (Medal with two clasps); with the Marine Survey, India, 1889-97; in China, 1900 (Medal), and in Somaliland, 1904.  For his services in the last mentioned campaign he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 6 September 1904]: "Charles James Cope Kendall, Commander, Royal Indian Marine.  In recognition of services during the operations in Somaliland".  Captain Kendall served in the European War.  He was appointed Junior Marine Transport Officer at Suez 22 August 1914, and held that post until transferred to Cairo, as Divisional Naval Transport Officer, 11 February 1918, reverting to the Royal Indian Marine 12 June 1919.  He was created a CIE in 1919, and was also given the 3rd Class Order of the Nile.  He married, at St Paul's, Knightsbridge, 26 June 1901, Lilian Mary (died 1909), youngest daughter of Reverend William Maule, of Eyensbury, St Neots, and had one son, Bryan Harold Maule, born 14 February 1906. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Indian Marine
LanghorneA P YLieutenantHe was born 18 July 1882, son of Reverend J Langhorne.  He was educated at Marlborough; entered Royal Artillery 24 May 1902; Lieutenant, Royal Artillery, 5 April 1905.  He was ADC to the Divisional Commander, India, 2 February 1908 to 5 October 1910; ADC to the GOC, Bazar Field Force, 13 February to 1 March 1908, and to the GOC, Mohmand Field Force, 24 April to 31 May 1908.  He served on the North-West Frontier of India, 1908; took part in the operations in the Zakka Khel country (Despatches [London Gazette, 22 May 1908]); also during the operations in the Mohmand country (Despatches [London Gazette, 14 August 1908]).  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 14 August 1908]: In recognition of (his) services during the operations against the Zakka Khel and Mohmands: Algernon Philip Yorke Langhorne, Lieutenant, Roval Artillery (to bear date 16 July 1908)".  From 6 October 1910 to 1 February 1913, Lieutenant Langhorne was ADC to the GOC, Northern Army, India.  He served in the European War, 1914-1918, holding the following appointments: ADC to the GOC, Indian Army Corps, British Expeditionary Force, 30 October to 28 December 1914 (promoted Captain 30 October 1914); Camp Commandant, Indian Army Corps, British Expeditionary Force, 29 December 1914 to 31 July 1915; Acting Major, Royal Artillery, 25 September 1916 to 30 April 1917; Brigade Major, Royal Artillery, Heavy Artillery, 15th Army Corps, British Armies in France, 11 January to 27 September 1917 (promoted Major 1 May 1917); GSO2, 6th Army Corps, British Armies in France, 28 September to 26 October 1917; GSO2, 2nd Army Corps, British Armies in France, 27 October 1917 to 26 July 1918; GSO2, Tactical School, Camberley, 7 August 1918.  He was mentioned in Despatches, awarded the Military Cross, and was given the Brevet of Lieutenant Colonel 7 August 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
LeucharsGLieutenant ColonelHe was born 16 April 1868.  He represented Umvoti County in the Natal Parliament, 1893-1906, and served in command of the Umvoti Mounted Rifles in the Boer War, 1899-1902.  He was present in operations in Natal, 1899; the Relief of Ladysmith, including the operations on Tugela Heights; operations in Natal, March to June 1900, including the action at Laing's Nek; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to October 1900; operations on the Zululand Frontier of Natal, September and October 1901.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and the King's Medal with two clasps, and was created a CMG.  From 1903-5 he was Minister of Native Affairs and Public Works.  He also served in the Natal Native Rebellion; was given the Brevet of Colonel, and was Commanding Officer of the Troops in Natal.  He received the Medal and clasp; was mentioned in Despatches [London Gazette, 25 June 1907], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 28 June 1907]: ''For services during the Native Rebellion in Natal, 1906: George Leuchars, CMG, Lieutenant Colonel and Brevet Colonel, Umvoti Mounted Rifles".  He became Colonel on the Regimental Supernumerary List 22 May 1908.  In 1910 he was returned for the Umvoti Division to the Union Parliament; was made a JP; was Minister of Commerce and Industries, Union of South Africa, 1911; Minister of Public Works, and Acting Minister of Posts and Telegraphs, 1912, in which year he resigned.  In 1914 and 1915 he was Officer-in-Command of Troops in Natal, and was created a KCMG in 1915.  Colonel the Honourable Sir George Leuchars married, in 1891, Marion, daughter of W Mackenzie.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Umvoti Mounted Rifles
LukeT MCaptainHe was born 13 May 1872, son of Colonel H F Luke, of Kensington, London, and of Frances Matilda Burke.  He was educated at a private school, and joined the Royal Artillery 4 May 1892; became Lieutenant 4 May 1895.  He served on the North-West Frontier of India, 1897-98, with the Tirah Expeditionary Force (Medal with clasp).  He was promoted Captain 19 January 1900.  Captain Luke served in Tibet, 1903-4, in the operations at and around Gyantse; was mentioned in Despatches [London Gazette, 13 December 1904]; received the Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order, "for marked ability in handling his guns and devotion to duty during a very trying campaign" [London Gazette, 16 December 1904]: "Thomas Mawe Luke, Captain, Royal Artillery.  In recognition of services with the Tibet Mission Escort".  He served on the North-West Frontier of India (Mohmand), 1908 (Medal with clasp), and became Major 15 February 1913.  In the European War he served as DAAG, AAG, DAG, and from October 1910 to June 1919, as Director of Administration, General Headquarters, India, with the rank of Brigadier General.  He was given the Brevet of Lieutenant Colonel 29 November 1915, and became Lieutenant Colonel, May 1917.  Lieutenant Colonel Luke was CRA, Kohat Kurran Force, from June to 31 September 1919, in the Afghan War.  He was made an OBE in 1918, and a CBE in September 1919, for his services in the war, and had the General Service and Victory Medals.  He married, in 1901, Mary Elizabeth, daughter of J Lamb, of Penrith, and they had one son, Stephen Elliot Vyvyan, born 26 September 1905.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
LyeR CMajorHe was born 27 November 1865, and entered the Hampshire Regiment as Lieutenant 7 February 1885, from which he was transferred to the Indian Staff Corps 20 January 1888.  He had a record of very distinguished service, which included the Burmese Expedition of 1885-87 (slightly wounded); Despatches [London Gazette, 2 September 1887]; Medal with clasp); the First Miranzai Expedition of 1891, and service with the Chitral Belief Force, 1895 (Medal with clasp).  He was promoted to Captain in the Indian Army February 1890, and served on the North-West Frontier, 1897-98, in the Malakand operations, as Assistant to the CCO (6 August to October 1897); in operations in Bajour and in the Mamimd country, Utman Khel and Buner, as Assistant to the CCO; in the attack and capture of the Tanga Pass (clasp).  He was promoted Major 7 February 1903.  He was with the Tibet Mission Escort in 1903 and 1904, including the action at Niani and the operations at and near Gyantse.  He was severely wounded; mentioned in Despatches [London Gazette, 3 December 1904]; received the Medal and clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 16 December 1904]: "Robert Cobb Lye, Major, Indian Army.  In recognition of services with the Tibet Mission Escort".  He also served in operations in the Zakka Khel country in 1908, for which he received the Medal with clasp; became Lieutenant Colonel 8 October 1909.  He was appointed Commandant, Line of Communications (graded as DAAG, War Office), 17 November 1914, and served in the Great War in this position until 24 January 1910.  Colonel R C Lye, 23rd and 34th Sikh Pioneers, died at Sialkot, while on active service, 28 June 1917.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Army
MacdonellI HCaptainHe was born 31 March 1875, son of James Macdonell, of Glengarry, and Annie J Harrison, of Springfield, Cheshire.  He was educated at Abbotsholm, Rochester, and Victoria University, and was sent to East Africa by the Foreign Office in 1898, where he explored and made part of the survey through the Mau Mountains for the Uganda Railway.  From Uganda he went to South Africa in 1900, and served as Lieutenant, 4th Yeomanry Regiment, and as Captain commanding Leicester Squadron, 1901.  He served till the end of the war, and received the Queen's Medal with five clasps.  He joined the Mounted Infantry, Northern Nigeria Regiment, in 1903, and saw service twice in that year.  He took part in the operations in September and October 1903, and was in the Battle of Satiru (near Sokoto) in 1906; was wounded; mentioned in Despatches: "An officer of exceptional ability.  His influence and example went far to establish the confidence of his company, which had been roughly handled in the fight of 14 February.  Although wounded early in the day, he continued to lead his men with dash and gallantry, himself cutting down seven of the enemy".  He received the African General Service Medal, and was created a Companion of the Distinguished Service Order, for services at the Battle of Satiru 10 March 1906 [London Gazette, 2 July 1007]: "Employed in the West African Frontier Force during the operations near Sokoto, in Northern Nigeria, 1906: Captain (Honorary Captain in the Army) lan H Macdonell, City of London Rough Riders, Imperial Yeomanry".  In the European War he served with the Nigeria Regiment in the Cameroons in 1914; was severely wounded at Tepe 24 August 1914, and mentioned in Despatches.  He was a pilot in the Royal Flying Corps in France in 1915; became Captain, Highland Light Infantry, 1915, and went to Mesopotamia with them; was in the Kut Relief Force, and was severely wounded 18 April 1916.  He served in France in 1917; was Acting Major, Royal Inniskilling Fusiliers, and Acting Lieutenant Colonel, Dorset Regiment, for short periods, becoming Acting Major, HLI, August 1917, and Acting Lieutenant Colonel, June 1918.  He was a Fellow of the Royal Geographical Society.  Major Macdonell's favourite recreations were big game shooting, polo and tennis.  He married, in 1917, at Holy Trinity Church, Sloane Street, London, Ursula, daughter of Captain A Vaughan-Williams and Mrs Vaughan-Williams, and niece of Viscountess Maitland.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
West African Field Force
MairG TCaptainHe was born 28 April 1873, in London, son of Robert Slater Mair and Mrs R S Mair.  He was educated at Epsom College, and at the Royal Military Academy, Woolwich (1891-93), and entering the Royal Artillery, as Second Lieutenant, 3 June 1893, was promoted Lieutenant 30 June 1890, and Captain 25 June 1900.  He served in the South African War, 1899-1900; took part in the operations in Orange River Colony, September to November 1900, including action at Bothaville (severely wounded) (Queen's Medal with three clasps).  He was employed with the West African Frontier Force 15 August 1903 to 11 October 1908; served in West Africa (Southern Nigeria), 1903.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 25 August 1905]; received the Medal with clasp.  He served in West Africa (Southern Nigeria), 1905-6, with the Bende-Onitsha Hinterland Expedition, in command of a Column (Despatches [London Gazette, 18 September 1906]; clasp).  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 18 September 1906]: "George Tagore Mair, Captain, Royal Artillery.  In recognition of his services during the operations in the Bende-Onitsha Hinterland, Southern Nigeria, November 1905 to April 1906".  He was promoted Major 13 May 1910, and was again employed with the West African Frontier Force, from 16 February 1910 to 4 July 1915.  Major Mair served in the European War.  He was promoted Lieutenant Colonel 20 December 1915; became Temporary Brigadier General, Royal Artillery, 52nd Division, British Armies in France, 15 October 1918.  For his services he was created a CMG in 1919, and was made Chevalier of the Legion of Honour.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
MaudC CCaptainHe was born 15 January 1875, youngest son of Lieutenant Colonel William Sheres Maud, RE, and Mrs W S Maud, of Milton House, Bournemouth.  He was educated at Wellington, and received his commission in the Somerset Light Infantry from the Militia January 1896, and became Lieutenant 12 January 1899.  He served during the South African War, 1902, taking part in the operations in the Transvaal, March and April 1902, and received the Queen's Medal with two clasps.  He served in West Africa (Northern Nigeria), 1903; during the Kano-Sokoto Campaign, taking part in the operations in the district of the east of Zaria; received Medal with clasp.  He was promoted Captain 3 February 1904; took part in the Sokoto-Burmi operations; was mentioned in Despatches [London Gazette, 24 January 1905], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 August 1905]: "Charles Carus Maud, Captain, The Prince Albert's (Somerset Light Infantry).  For services during operations in Northern Nigeria, 1903-4".  In the Sudan, in 1908, Captain Maud took part in the operations in the Jebal Nyima District of Southern Kordofan, and was awarded the Egyptian Medal with clasp, and the 4th Class Mejidie.  He was also mentioned in Despatches.  Captain Maud was killed in action 19 December 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince Albert's) Somerset Light Infantry
MaycockF W OLieutenantHe was born 5 June 1877, at 21 Claverton Street, London, son of Frederic Maycock, late Captain, 20th Regiment, of 111 The Avenue, West Baling, London, and Mrs F Maycock.  He was educated at a private school at Eastbourne.  He joined the Suffolk Regt 1 December 1897; served in India for a few years with the 2nd Battalion of his regiment; became Lieutenant 25 August 1899, and was then employed with the King's African Rifles from March 1902 to September 1907, where he held command of various columns (between 1902 and 1906) in punitive expeditions, viz: East Africa, 1902, in command; East Africa, 1905; Nandi, 1905-6, in command of a column; East Africa, 1900, in command.  He was twice mentioned in Despatches [London Gazettes of 18 September 1900, and 13 March 1908]; received the African General Service Medal and four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 13 March 1908]: "Frederic Orby Maycock, Lieutenant, the Suffolk Regiment (employed with the King's African Rifles).  In recognition of his services during the minor expeditions in East Africa in 1907".  He became Captain 17 September 1908.  He was appointed, September 1912 to the Star! of the Royal Military College, Sandhurst, as Instructor in Military History.  He wrote several text books for the use of students of Military History, notably: "Napoleon's European Campaign and the Napoleonic Campaign of 1805".  He became Major in March 1915, and fell in the fighting near Ypres on 25 May 1915.  He was last seen standing on the parapet of an enemy trench leading his men in the attack.  The details above were supplied by Major Maycock's cousin, Sir Willoughby Maycock, KCMG.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Suffolk Regiment
MerrickG CCaptainHe was born 26 April 1872.  He was educated at the United Services College, Westward Ho! and entered the Royal Artillery 24 July 1891; became Lieutenant 24 July 1894; took part in the operations on the North-West Frontier of India, 1897-98; in the operations on the Samana; also with the Tirah Expeditionary Force (Medal with three clasps); became Captain 7 November 1899; served in West Africa, 1900, during the operations in Ashanti (Despatches [London Gazette, 4 December 1900]; in West Africa (Northern Nigeria), 1901.  during the operations against the forces of Kontagora; commanded Royal Artillery; also against the forces of Bida (Despatches [London Gazette, 18 April 1902]; Medal with clasp); in West Africa (Northern Nigeria), 1902, during the operations of Argungu; in command (Despatches [London Gazette, 28 October 1904]; clasp); in West Africa, 1903; during the Kano-Sokoto Campaign (Despatches [London Gazette, 31 July 1903]; clasp); in West Africa (Northern Nigeria, 1903-4; took part in the operations in the Bassa Province against the Okpotos; in command (clasp); again in West Africa (Northern Nigeria), 1904, during the operations against the people of Semolika; in command (Despatches, 5 September 1904, and 24 April 1905 [London Gazette, 25 August 1905]; clasp).  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 August 1905]: "George Charlton Merrick, Captain, Royal Artillery.  For services during operations in Northern Nigeria".  He qualified as an Interpreter in Hausa in July 1906; served on the General Staff.  Major Merrick died at Salisbury Plain 3 October 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
MooreC H GCaptainHe was born 5 July 1868.  He joined the Army 11 February 1888, with a commission in the West Yorkshire Regiment; became Lieutenant 24 September 1890, and joined the Indian Staff Corps 11 September 1891.  He served on the North-West Frontier of India, 1897-98, taking part in the Malakand operations as Assistant to the Base Commandant Officer (6 August to October 1897), and in the operations in Bajaur and in the Mohmand country.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 18 March 1898], and received the Medal and clasp.  He became Captain 11 February 1899.  Captain Moore took part with distinction in the operations in Tibet in 1903 and 1904; was present in the action at Niani; operations at and around Gyantse and the march to Lhassa.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 13 December 1904], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 16 December 1904]: "Charles Hesketh Grant Moore, Captain, Indian Army.  In recognition of services with the Tibet Mission Escort".  He also received the Medal and clasp.  He was promoted Major 11 February 1906, and served in 1908 as Brigade Transport Officer, 1st Brigade, in operations in the Mohmand country, including the engagement at Kargha, for which he was mentioned in Despatches [London Gazette, 14 August 1908], and awarded the Medal with clasp.  He became Lieutenant Colonel 11 February 1914.  He served in the European War from 1914-17; was Assistant Director of Supplies and Transport, Indian Cavalry Corps, British Expeditionary Force, 1 February 1915 to 11 March 1916.  He was mentioned in Despatches, and was made a CMG in 1915; became Temporary Colonel 18 November 1918; held the position of Deputy Director of Supplies and Transport, Southern Command, East Indies.  He married, in 1899, Cecile Louisa, daughter of Major C Murphy, RA.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Army
MoorhouseH CCaptainHe was born 30 January 1872.  He entered the Army, as Second Lieutenant, Royal Artillery, 4 November 1891.  He served in Uganda in 1898 (Medal); became Captain, 1899.  He was employed with the West African Field Force, 1900, during the operations in Ashanti, and was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 March 1901].  He served in Southern Nigeria from 1901-2, during the Aro Expedition, as Chief Transport Officer; was mentioned in Despatches [London Gazette, 12 September 1902], and received the Brevet of Major 17 April 1902 (Medal with clasp).  He served in the Asaba Hinterland Expedition, in command, 1902 (clasp).  He served in Northern Nigeria in 1903, during the Kano-Sokoto Campaign, and was mentioned in Despatches [London Gazette, 31 July 1903] (clasp).  He next saw active service in Southern Nigeria, 1904-5, during the Onitsha Hinterland Expedition, in command; he was mentioned in Despatches [London Gazette, 23 February 1906], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 23 February 1906]: "Harry Claude Moorhouse, Captain and Brevet Major, Royal Artillery.  In recognition of his services in command of the Onitsha Hinterland Expedition, Southern Nigeria, November 1904 to March 1905".  He retired 26 September 1908, with the rank of Lieutenant Colonel, Reserve of Officers.  He was Chief Assistant to the Colonial Secretary, Southern Nigeria, 1908, and Provincial Commissioner, 1911.  He served during the European War, in Nigeria, from 1914 to 1915, and was mentioned in Despatches, and in 1914 was created a CMG; was made an Officer of the Legion of Honour.  Major Moorhouse was Secretary, Southern Province, Nigeria, from 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
MullalyAMajorHe was born 20 July 1866.  He joined the Middlesex Regiment 30 January 1886, becoming Lieutenant, Indian Staff Corps, 16 April 1887; took part in the operations in Chitral, 1895, with the Relief Force (Medal with clasp); promoted Captain 30 January 1897; served at Tirah, 1897-98, as Brigade Commandant Officer, 1st Brigade, 1st Division (3 October 1897 to 6 April 1898).  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 5 April 1898]; awarded two clasps.  He served on the North-West Frontier of India, Waziristan, 1901-2, as Supply and Transport Officer (Despatches [London Gazette, 8 August 1902]; Brevet of Major 5 June 1902; clasp).  He was promoted Major 30 January 1904.  Major Mullaly served in Tibet in 1903 and 1904 as Chief Supply and Transport Officer.  He was mentioned in dispatched [London Gazette, 13 December 904], received the medal and was recreates a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 16 December 1904]: "Alexander Mullaly, Major, Indian Army.  In recognition of services with the Tibet Mission Escort".  He served on the North-West Frontier of India, 1908, as Divisioinal Transport Officer; took part in the operations in the Zakka Khel country (Despatches [London Gazette, 22 May 1905]; Brevet of Lieutenant Colonel 16 July 1903).  He married Mary Harriet, eldest daughter of Major General Doveton, Madras Staff Corps.  Lieutenant Colonel A Mullaly died in 1913. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
MurrayFMajorHe was born 10 June 1864, and received his commission in the Devon Regiment 7 February 1885.  In the following year he transferred to the Indian Staff Corps.  He saw service with the Burmese Expedition of 1885-89 (Medal with two clasps), and the Waziristan Expedition, 1894-95 (clasp); became Captain 7 February 1896, and Major 7 February 1903.  Major Murray took part in the Campaign in Tibet in 1903 and 1904, including the operations at and around Gyantse and the march to Lhassa.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 13 December 1904]; received the Medal and clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 16 December 1904]: "Frank Murray, Major, Indian Army.  In recognition of services with the Tibet Mission Escort".  He became Lieutenant Colonel 5 June 1909.  He served in the operations in the Abor country, 1911-12 (Despatches [London Gazette, 16 July 1912]; Brevet of Colonel; Medal with clasp); became Colonel (8th Gurkha Rifles) 22 October 1913, and was appointed Temporary Brigadier General 24 September 1914.  Brigadier General F Murray served in the European War.  He died at sea on service 18 April 1917, aged 52 years.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Army
OldmanR D FCaptainHe was born 31 July 1877.  He entered the Army as Second Lieutenant, Norfolk Regiment, 20 February 1897, and became Lieutenant 19 April 1898.  He served in West Africa (Northern Nigeria), 1903 to 1904; during operations in the Kabba Province, and took part in the operations in the Bassa Province against the Okpotos.  He was promoted Captain 25 February 1905, and for his services was mentioned in Despatches [London Gazette, 25 August 1905], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 August 1905]: "Richard Deare Furley Oldman, Captain.  For services during the operations in Northern Nigeria, 1903-4".  He again saw active service in West Africa in 1906, and was employed with the West African Frontier Force until 9 August 1910.  Captain Oldman served during the European War, 1914 to 1917.  He was DAAG, GHQ, BEF, 24 September 1914 to 12 March 1915; was promoted Major 25 April 1915; was Temporary Lieutenant Colonel, Cheshire Regiment, 18 September 1915 to 14 April 1910; Temporary Brigadier General 15 April 1916 to 14 April 1919.  He was Brigade Commander, 117th Infantry Brigade, British Armies in France, 15 April 1916 to 4 March 1917; Brigade Commander, Sheppey, Infantry Brigade, Home Forces, 20 March to 2 November 1917; Brigade Commander, 15th Infantry Brigade, British Armies in France, 3 November 1917 to 14 April 1919; Acting Lieutenant Colonel, 53rd Battalion Bedford and Herts Regiment, 15 April to 31 July 1919, and Brigade Commander, 2nd Brigade, Eastern Division, Northern Command, 1 August 1919; he was mentioned in Despatches, and in 1917 was created CMG; was given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1910, and of Colonel 1 January 1919.  Colonel Oldman married, in 1912, Helen Marie, daughter of Walter Pigot, Dundrum, and they had two sons.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Norfolk Regiment
PalmerC ECaptainHe was born 5 September 1870, at Amritsar, Punjab, India, son of Colonel R H Palmer, Bengal Staff Corps.  He was educated at Charterhouse and Westward Ho! and entered the Royal Artillery, as a Second Lieutenant, 25 July 1890.  He was promoted Lieutenant 25 July 1893, and Captain 9 February 1900.  Captain Palmer was employed with the West African Frontier Force 23 November 1901 to 19 April 1907; served in West Africa (Liberia), 1905, during the operations of the Kissi Field Force, in command.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 23 February 1906]; received the Medal with clasp.  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 23 February 1906]: "Cyril Eustace Palmer, Captain, Royal Artillery.  In recognition of his services in command of the Kissi Field Force, Liberia, March to June 1905".  He became Major 4 March 1908; was GSO2, Sierra Leone, 20 June 1908 to 19 June 1911, and was employed with the Egyptian Army 9 May 1912 to 16 July 1916.  Major Palmer served during the European War, 1914-1918.  He was Commandant, Artillery, and Director of Ordnance 29 December 1914 to 15 July 1916; was promoted Lieutenant Colonel 23 January 1915; became Temporary Brigadier General, 25 December 1917, Royal Artillery, 40th Division, British Armies in France.  He was created a CMG in 1918, and a CB in 1919, and has the 2nd Class Order of the Nile.  Brigadier General Palmer married, 5 August 1914, at Firle, Sussex, Nina Kathleen, daughter of Harry Scarlett, JP, and they had one daughter, Clarissa Mary.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
PlattW2nd LieutenantHe was born 14 June 1885, son of John Platt, of Hyning, Carnforth; and was educated at Marlborough (1898-1902).  He entered the Northumberland Fusiliers 16 August 1905.  He served on the North-West Frontier of India in 1908, in the Mohmand country, being present at the engagement at Matta.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 14 August 1908], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 24 November 1908]: "William Platt, Second Lieutenant, The Northumberland Fusiliers".   His DSO was awarded for services against the Mohmands.  He was promoted Lieutenant 19 June 1909, and Captain 1 November 1914.  Captain Platt served in the European War from 1914 to 1917.  He became Captain 1 November 1914; held the following Staff appointments: Brigade Major, 103rd Infantry Brigade, New Armies, British Armies in France, 8 January 1915 to 21 November 1916; GSO2, British Armies in France, 22 November to 6 December 1916; GSO2, 21st Division, British Armies in France, 7 December 1916 to 4 July 1917: GSO2, 2nd Australian and New Zealand Army Corps, 22nd Army Corps, British Armies in France, 5 July 1917 to 9 July 1918; became Temporary Lieutenant Colonel and GSO1, 37th Division, British Armies in France, 10 July 1918.  He was given the Brevet of Major 1 January 1917. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Northumberland Fusiliers
Pope HennessyL H RCaptainHe was born in 1875, eldest son of Sir John Pope-Hennessy, KCMG, MP, of Kostellan Castle, County Cork, and Catherine, only daughter of Sir Hugh Low, GCMG.  He was educated at Beaumont College, and joined the Welsh Regiment, as a Second Lieutenant, 28 September 1895; became Lieutenant, Oxford Light Infantry, 5 February 1898.  He was employed with the West African Frontier Force 5 February 1898 to 2 September 1899, and in the British East Africa Protectorate with the King's African Rifles from 29 September 1899 to 4 August 1908.  He served in West Africa, 1897-96 (Lagos); employed in Hinterland (Medal with clasp); served in British East Africa, 1901.  He became Captain 11 September 1902; took part in the operations against the Ogaden Somalis, in Jubaland (Medal with clasp); served in East Africa, 1903, during the operations in Somaliland (Despatches [London Gazette, 7 August 1903]; clasp); served in East Africa, 1905, in command of the operations in Sotik.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 13 March 1908], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 13 March 1908]: "For services during minor operations in East Africa, 1902]: Ladislaus Herbert Richard Pope-Hennessy, The Oxfordshire Light Infantry (employed with the King's African Rifles".  He served in the operations at Nandi, 1905-6 (Despatches [London Gazette, 18 September 1906]; Brevet of Major 26 March 1906; (clasp); in Somaliland, 1908 to 1910 (specially employed January to December 1909) (Despatches [London Gazette, 10 June 1910]; (clasp).  From May 1912 to August 1914, he was Brigade Major of the 1st West Riding Infantry Brigade, Northern Command, attaining his Majority 25 October 1913.  Serving in the European War, Major Pope-Hennessy held the following appointments: Brigade Major, 1st West Riding Infantry Brigade, Central Force, Home Defence, 5 August 1914 to 14 March 1915; GSO3, Headquarters, RF Corps, BEF, 15 March to 14 July, 1915; GSO2, Headquarters, RF Corps, BEF, 15 July to 19 October 1915; Special Appointment, Home Forces, 18 January to 28 February 1916: GS02, 41st Division, New Armies, British Armies in France.  He was Acting Lieutenant Colonel from October 1910 to September 1917, and commanded the 1st Battalion Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry in Mesopotamia in 1916 and 1917; was GS01, 3rd Division, Indian Expeditionary Force "D", Mesopotamia^ Expeditionary Force, 20 March to 23 July 1917; GSO1, MEF, 24 July to 4 September 1917.  From 5 September 1917 to 10 April 1919, he was Brigadier General, General Staff, 1st Indian Army Corps, Mesopotamian Expeditionary Force.  He was three times mentioned in Despatches; given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1918, and of Colonel 1 January 1919, and was made a Chevalier of the Legion of Honour.  He married, in 1910, Una, only daughter of Sir Arthur Birch, KCMG, and they had two sons.  His wife was the author of "Anna von Schurman", "Secret Societies and the French Revolution", "Madame Roland", "A Study in Revolutions", and other works, and also a contributor to the "Edinburgh Review" and other reviews.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Oxfordshire Light Infantry
PorterH ACaptainHe was born 15 January 1872.  He joined the Army 2 June 1894, as a Second Lieutenant in the 19lh Hussars, and was promoted Lieutenant 2 November 1898.  Employed with the West African Frontier Force 5 February 1898 to 29 January 1900; served in West Africa (Borgu) in 1898 (Medal with clasp); in South Africa, 1900; employed with the West African Frontier Force 21 March 1900 to 1 February 1905; served in the operations against the forces of Bida (Despatches '[London Gazette, 18 April 1902]; Brevet of Major 2 April 1903; Medal with clasp); was promoted Captain 1 April 1903; served in the Kontagora Expedition, 1902 (Despatches [London Gazette, 24 April 1903]), and in 1903 in the Kano-Sokoto operations.  He was mentioned in Despatches {London Gazette, 31 July 1902]; received a clasp to the Medal, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 28 October 1904]: "Herbert Alfred Porter, Captain and Brevet Major, 19th Hussars.  In recognition of his services with the Kano-Sokoto Expedition".  He was transferred to the Liverpool Regiment as Captain, 24 May 1905, and became Major in the West African Regiment 21 September 1907.  Major Porter retired from the Service 25 June 1910.  In 1912 he married Rachel, daughter of Arthur Edwards, of Liverpool.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
19th (Queen Alexandra's Own Royal) Hussars
RavenhillE ELieutenant ColonelHe was born 8 December 1859.  He entered The Buffs (East Kent Regiment) 23 July 1879; was promoted Lieutenant 1 July 1881; was Adjutant of the East Kent Regiment, May 1885 to May 1890; Captain 1 September 1887; Adjutant of Volunteers, July 1890 to July 1895; Major 23 March 1898.  He served in operations on the North-West Frontier, 1897-98, with the Malakand Field Force in the expedition into the Mamund country; with the Utman Khel Column of the Malakand Field Force; also with the Buner Field Force; attack and capture of the Tanga Pass (Medal with clasp).  He became Lieutenant Colonel in 1904.  He served at Aden (Boundary Commission), and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 14 April 1905]: "Edgar Evelyn Ravenhill, Lieutenant Colonel, The Buffs, East Kent Regiment In recognition of services during the operations in connection with the protection of the Aden Boundary Commission".  Lieutenant Colonel Ravenhill died 6 February 1907, at Wynberg, South Africa.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Buffs) East Kent Regiment
Page 3 of 4
<<First <Prev 1 23 4 Next> Last>>