Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
KavanaghCharles Toler McMurroughMajorKAVANAGH, CHARLES TOLER McMURROUGH, Major and Brevet Lieutenant Colonel, was born 25 March, 1864, son of the Right Honourable A McMurrough Kavanagh, of Borris, County Carlow. He was educated at Harrow, and entered the 3rd Dragoon Guards, as Lieutenant, 6 February 1884. He was transferred to the 10th Hussars 20 February 1884. From 7 March 1889 to 21 April 1891, he was ADC to the Captain-General and Governor-in-Chief, Jamaica, being promoted to Captain 1 February 1890, and from 1 July 1895 to 1 February 1900, Adjutant of Yeomanry. He became Major 6 January 1900. He served in the South African War, 1899-1902; took part in the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein, Houtnek (Thoba Mountain), Vet River and Zand River. In the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill; in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Elands River; in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Wittebergen; again in the Transvaal 30 November 1900 to July 1901; also during the operations in Cape Colony, July 1901 to 31 May 1902 (in command of Mobile Column); in command, 10th Hussars, from 19 October 1901 (Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; Brevet of Lieutenant Colonel 29 November 1900; Queen's Medal with five clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Charles Toler McMurrough Kavanagh, Major and Brevet Lieutenant Colonel, 10th Hussars. In recognition of services during the operations in South Africa". He became Lieutenant Colonel 7 May 1904, taking command of the 10th Hussars, and in 1906 he was made an MVO. He was given the Brevet of Colonel 18 August 1905; became Colonel 7 May 1908, and was Temporary Brigadier General 11 May 1909 to 10 May 1913, in command of the 1st Cavalry Brigade, Aldershot. He was made a CB and CVO in 1909. From 5 January 1914 to 17 February 1915, he was again Temporary Brigadier General, and was a Brigade Commander in India from 5 January to 9 September 1914. Brigadier General Kavanagh served in the European War. He was Brigade Commander, 7th Cavalry Brigade, BEF, 10 September 1914 to 14 April 1915; was promoted Major General 18 February 1915; was Divisional Commander, 2nd Cavalry Division, BEF, 19 April to 14 July 1915; Divisional Commander, 5th Division, BEF, 15 July 1915 to 31 March, 1916; became Temporary Lieutenant General 1 April 1916; Army Corps Commander, 1st Army Corps, British Armies in France, 1 April to 3 September 1916; Army Corps Commander, Cavalry Corps, British Armies in France, from 4 September 1916. He was mentioned in Despatches, and was created a KCB in 1917. Lieutenant General Sir C T McM Kavanagh married, in 1895, May second daughter of S Perry, of Woodroof, County Tipperary. They had two daughters.
KCB (m), KCMG, CVO (n 443), DSO, QSA (5) CC Drief Joh D-H Witt (Lt Col 10 Hus), KSA (2) (Lt Col DSO 10 Hus), 1914 Star and Bar (Brig-Gen CB, CVO, DSO), BWM, Victory Medal with MID (Lt Gen) 1911 Coronation, 1935 Jubilee, 1937 Coronation, Croix de Guerre (France) with palm, Order of St Maurice and Lazarus (Italy) 2nd Class, Legion dHonneur (France) 4th Class. Spink 1967 £240. Glendinings 1993 £2,500. Liverpool 1993 £3,450.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
10th (The Prince of Wales's Own Royal) Hussars
KearseyAlexander Horace CyrilLieutenantKEARSEY, ALEXANDER HORACE CYRIL, Lieutenant, was born 17 December 1877, son of Francis Kearsey, of Burstow Hall, Burstow, Horley, Sussex. He was educated at Rottingdean School, Clifton College, and the Royal Military College, Sandhurst, from which he was commissioned in the York and Lancaster Regiment 7 May 1896. He was promoted Lieutenant 20 June 1900, and took part in the South African War, 1899-1902, being present at the Relief of Ladysmith, including operations of 17 to 24 January 1900 (severely wounded at Venters Spruit, 20 January), and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tucela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in Natal (March to June 1900), including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, May to July 1901; operations in Orange River Colony, December 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches twice (30 March and 9 November 1900), by Sir Redvers Buller, and in the London Gazette of 10 September 1901; and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Alexander Horace Cyril Kearsey, Lieutenant, York and Lancaster Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 14 March 1902. He was promoted Captain 12 March 1904, and was transferred to the 10th Hussars 22 February 1905; was Adjutant in the Territorial Force, April 1908 to March 1911, and graduated at the Staff College, Camberley, at the end of 1914, being promoted Major 11 November 1914. At the outbreak of the European War Major Kearsey was appointed to the Embarkation Staff at Southampton in November, and proceeded to Belgium, attached to the 1st Life Guards, 7th Cavalry Brigade, and was present at the First Battle of Ypres, and Neuve Chapelle. In 1915, he was attached to the Staff of the 7th Cavalry Brigade, and in August of that year was appointed Brigade Major to 1/2nd South-Western Mounted Brigade, and served with them in Gallipoli. He commanded the 5th Dorset Regiment for five months, till May 1916, and was then appointed GS01, with the 54th Division, Egyptian Expeditionary Force, and was present at the First and Second Battles of Gaza. He commanded the 1/5th King's Own Scottish Borderers, May to November 1917, being wounded at the Battle of El Teb. For his services he was mentioned in Despatches thrice, and holds the Serbian Decoration, Karageorge. He commanded the Cadet Wing, Royal Air Force, and was appointed Staff Officer, 1st Grade, 28 December 1918. Lieutenant Colonel A H C Kearsey has published 'The War Records of the York and Lancaster Regiment, South Africa, 1900-1902,1903'. He married, in 1907, the Honourable Frances Mitford, daughter of the 1st Lord Redesdale, and they had one son.
DSO, OBE (1st m), QSA (5) CC OFS RofL Trans L-N (Lt Y&L Regt), KSA (2) (Lt DSO Y&L Regt), 1914 Star (Capt 10 Hus), BWM (erased), Victory Medal (Lt Col RAF), [Order of the Nile (Egypt) 3rd Class, Order of Karageorge (Serbia) 4th Class with swords]. Lovell 1978 est £350. March 1990 £700. Liverpool 1997 (complete) £1,700.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
York and Lancaster Regiment
KeenanCampbell BSurgeon LieutenantKEENAN, CAMPBELL B, Surgeon Lieutenant, was born in 1871, son of D D Keenan, of Ottawa. He served in the South African War, 1899-1901; was mentioned in Despatches, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Campbell B Keenan, Surgeon Lieutenant, Lord Strathcona's Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to the Commander-in-Chief, South Africa; returned to Lord Kitchener to be forwarded to the Governor-General of Canada, and sent to the Colonial Office for transmission to Canada. Presented by Lieutenant Colonel A Roy. He was promoted Surgeon Captain, Strathcona's Horse, 16 March 1901. Lieutenant Colonel Keenan served in the European War from 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Canada contingent
KellerRudolph HenryCaptainKELLER, RUDOLPH HENRY, Captain, was born 12 June 1871. He was gazetted to the Derbyshire Regiment 21 November 1896, and became Lieutenant 21 November 1896. He served in the Tirah Campaign, 1897-98; was present at the capture of the Sampagha and Arhanga Passes, and at the operations in the Bazar Valley 25 to 30 December 1897 (Medal with two clasps). He was Adjutant, Nottinghamshire and Derbyshire Regiment, 1 February 1900 to 31 January 1904, and became Captain 11 June 1900. Captain Keller served in the South African War, 1899-1901, taking part in operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Houtnek (Thoba Mountain), Vet River and Zand River; operations in the Transvaal, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill; operations in the Transvaal, west of Pretoria; operations in Orange River Colony; operations in Cape Colony, south of Orange River. He served as Adjutant, 1st Battalion, Nottinghamshire and Derbyshire Regiment, taking part in operations in the Transvaal, December 1900 to September 1901; was severely wounded; was present at operations in Cape Colony 30 November to December 1900. Captain Keller was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Rudolph Henry Keller, Captain, Derbyshire Regiment. In recognition of services during operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the King 12 March, 1902. He retired from the Nottinghamshire and Derbyshire Regiment 2 March 1910, entering the Reserve of Officers, and served in the European War, 1915 to 1918, as Commandant, Lines of Communication, from 1915. He became Major, Reserve of Officers, 26 June 1916; was given the rank of Lieutenant Colonel in the Army 7 February 1919, and received the OBE Lieutenant Colonel Keller married, in 1911, Florence Mary, only daughter of Peter Shaw, of Southampton.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Sherwood Foresters) Derbyshire Regiment
KellyJames Alphonse Mari Joseph PatLieutenantKELLY, JAMES ALPHONSE MARI JOSEPH PATRICK, Lieutenant, was born 27 August 1875, only son of His Honour Judge Kelly, KG, and of Bertha, daughter of the Comtesse de Buisseret. He was educated at the Oratory School; entered the Army 16 October 1895, as a Second Lieutenant, in the Royal Irish Regiment, in which he became Lieutenant 8 December 1898. He served in South Africa, 1899-1902, and was severely wounded. He was present in operations in the Orange Free State, March to May 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, August to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg (5 to 8 September); operations in Orange River Colony, May to August 1900, including actions at Bethlehem (6 and 7 July) and Wittebergen (1 to 29 July); operations in Cape Colony, south of Orange River 1900, including action at Colesberg (24 January to 12 February). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]: received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "James Alphonse Mari Joseph Patrick Kelly, Lieutenant, The Royal Irish Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted Captain 9 April 1903, and was Adjutant of Volunteers 11 April 1906 to 8 June, 1908. He died at Agra 23 October 1909. He had married, in 1905, the widow of E Blake Price.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Irish Regiment
KellyOliver WLieutenantKELLY, OLIVER W, Lieutenant, was born in 1878, youngest son of Lieutenant Colonel John Lionel Kelly. He was educated at Clongowes Wood School, Ireland. He served with the West Australian Mounted Infantry from 1900 to their disbandment; then joined the Scottish Horse as a Lieutenant, and served with them in South Africa, 1900-1. He was mentioned in Despatches; was severely wounded at Wagon Drift, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Oliver W Kelly, Lieutenant, 2nd Scottish Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". He resigned at the end of the war.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Scottish Horse
KellyRichard Makdougall Brisbane FrMajorKELLY, RICHARD MAKDOUGALL BRISBANE FRANCIS, Major, was born 24 September 1857, youngest son of General Sir R D Kelly, KCB, Colonel, 34th Regiment, and Ellen, daughter of Sir William Dillon 4th Bart, of Lismullen, County Meath. He was educated at Marlborough, and the Royal Military Academy, Woolwich, and entered the Royal Artillery, as Lieutenant, 14 August 1876, becoming Captain 13 March, 1885. He served in the second Miranzai Expedition, 1891, in No 3 Mountain Battery, Royal Artillery (Medal with clasp); was promoted to Major 31 January 1894; was Instructor, School of Gunnery, 10 April, 1895 to 12 November 1899. He served in the South African War, as ADC to Lieutenant-General, 5th Infantry Division, South Africa, 13 November 1899 to 19 April, 1900; was severely wounded. He took part in the Relief of Ladysmith; was present at Spion Kop, Vaal Kranz, Tugela Heights, Pieter's Hill; was twice wounded (once severely), and had his horse shot under him twice. He was District Commandant in South Africa 15 February 1901 to 13 February 1903. He was mentioned in Despatches (Sir R H Buller), 30 March, 1900; also by Sir C Warren 29 June, 1900 [London Gazette, 3 February 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps; and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Richard Makdougall Brisbane Francis Kelly, Major, Royal Artillery, In recognition of services during the recent operations in South Africa". He became Lieutenant Colonel 1 May 1903; Chief Instructor, School of Gunnery, 22 April 1904 to 21 April 1908; was given the Brevet of Colonel 1 May 1906; and promoted Colonel 1 May 1908. He was Commandant, Royal Artillery, East Lancashire Division (TF), 1909 to 1910; commanded Royal Artillery, Southern Coast Defences, Portsmouth, from 1910, with the temporary rank of Brigadier General. He was created a CB in 1911. He died, 20 February 1915, and an obituary notice of him appeared in 'The Times' of 22 February 1915. He married, in 1887, Mary Piercy, daughter of Major General P Bedingfield, and they had two daughters.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
KennaPaul AloysiusMajorKENNA, PAUL ALOYSIUS, VC, Major, served in the South African War, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Paul Aloysius Kenna, VC, Major, 21st Lancers. In recognition of services during the operations in South Africa". An account of Brigadier General P A Kenna's career is given in the VC entry.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
21st Lancers
KennardArthur MolloyCaptainKENNARD, ARTHUR MOLLOY, Captain, was born 7 July 1867, eldest son of Arthur C Kennard, of 17 Eaton Place, London. He was educated at Eton, and joined the Royal Field Artillery 24 July 1886; was promoted Captain in 1897. He served in the South African War, 1899-1902; got his DSO as a Captain with Q Battery at Sanna's Post, serving under General Phipps-Hornby, VC, who was then commanding the battery. He was slightly wounded; mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal and four clasps, the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Arthur Molloy Kennard, Captain, Royal Horse and Royal Field Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902, and the Warrant sent 4 November 1902. He was promoted Major 16 November 1901, and retired 16 March 1904. He served in the European War as Second-in-Command, 1/2nd Scottish Horse; went to France in August 1915, as Temporary Lieutenant Colonel in command of the 95th Brigade Artillery, 21st Division. He was wounded at Loos and returned to England. In 1916 he again saw active service in France, commanding the 79th Brigade Artillery, 39th Division, from March 1916; was invalided home in August 1916, and died 2 January 1917. He had been for some years Justice of the Peace and Deputy-Lieutenant for Stirlingshire, and Managing Director of the Falkirk Iron Company. Major Kennard had married, on 30 December 1911, at St Barnabas', London, Evelyn Mary, widow of Charles H Helbert, and only daughter of Lord David and Lady Mary Kennedy. They had one son, David Arthur, born 4 January 1916.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
KenneyArthur HerbertLieutenant ColonelKENNEY, ARTHUR HERBERT, Lieutenant Colonel, was born at Plymouth, 4 January 1855, son of Captain E H Kenney, RN, and Charlotte Mary, daughter of Captain Bignell, RN. He was educated by private tuition, and at the RMA, Woolwich, and was gazetted to the Royal Engineers as Lieutenant 29 April, 1873. He served in the Afghan War, 1878-80, being present at the capture of the Peiwar Kotal (Medal with clasp). He served in the Sudan Expedition in 1884-85 (Nile); was present at the action of Kirbekan; was in charge of the boat-repairing party, River Column; was mentioned in Despatches, and received the Medal with two clasps. He became Captain 8 January 1885; was British Commissioner of the Anglo-French Commissions for delimiting the frontiers of the Colonies of the Gambia and of Sierra Leone of, 1890-92, and was promoted to Major 23 November 1892; was created a CMG in 1893. He served in the South African War, 1899-1900, as OC Advance Depot, RE; as CRE, 10th Division, and CRE, General lan Hamilton's Force, and was present at the operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to November 1900, including the action at Lydenberg (5 September); operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to November 1900, including action at Zilikat's Nek; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899 to 1900: operations in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April, 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Arthur Herbert Kenney, CMG, Lieutenant Colonel, Royal Engineers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the King 3 June, 1901. He was promoted to Lieutenant Colonel 6 May 1900, and was given the Brevet of Colonel 10 February 1904. He commanded the Royal Engineers, Devon Sub-District. Colonel Kenney retired 6 May 1905, and was re-employed from the Retired List, 1 September 1914, as CRE of a division till 31 July 1915, and as Commandant of a Training Centre till 30 May 1916 (despatches).
CMG, DSO, Afghan (2) Peiwar Kotal (Lt RE), Egypt (2) The Nile 1884-85 Kirkeban (Capt RE), QSA (3) CC OFS Trans (Maj CMG, RE), 1914-15 Star (Bt Col CMG, DSO, RE), BWM, Victory Medal (Bt Col), Khedives Star 1884-6. Liverpool 1995 £1,700. Bostock 1997 £2,995. Bostock 1999 £3,250.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
KenrickGeorge Edmund ReginaldCaptainKENRICK, GEORGE EDMUND REGINALD, Captain, was born 16 January 1871, second son of W M Kenrick, of Broome Fleet, Hants. He was educated at Charterhouse; joined the Royal West Surrey Regiment as Second Lieutenant (from the Militia) 18 November 1891; became Lieutenant 10 May 1895; served on the North-West Frontier, India, 1897-98, taking part in the operations in Bajaur and the Malakand country (Medal with clasp). He served with the Tirah Expeditionary Forces as Brigade Signalling Officer, 2nd Brigade, 1st Division (12 October 1897 to April, 1898); was present at the capture of the Sampagha and Arhanga Passes; during the reconnaissance of the Saran Sar, and action of 9 November 1897; during operations against the Khani Khel Chamkanis; during operations in the Bazar Valley 25 to 30 December 1897. He received the clasp. He was made Captain 7 May 1900; served in South Africa as Divisional Signalling Officer (graded as Staff Captain), 1899-1901; during operations in Natal, 1899, including actions at Talana and Lombard's Kop; took part in the Defence of Ladysmith, including action of 6 January 1900; during the operations in the Transvaal, east and west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Zilikat's Nek and Lydenberg (5 to 8 September); during operations in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam; operations in the Transvaal 30 November 1900 to 1901, and May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 15 April 1900]; received the Queen's Medal and five clasps, the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "George Edmund Reginald Kenrick, Captain, Royal West Surrey Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to South Africa, and presented by the Duke of Cornwall and York in August 1901. He was Staff Captain 27 October 1900 to 23 June 1902; was Temporary Assistant Military Secretary to the Lieutenant General Commanding the Forces in South Africa from 24 June 1902 to 11 February 1904. He served as Brigade Major, Hampshire Infantry Brigade, Southern Command, 25 August 1913 to 4 August 1914. He became Lieutenant Colonel 4 February 1914, and served as Brigade Major, Hampshire Infantry Brigade, Central Force, Home Defence, 5 August 1914 to 2 March 1915; as DAQMG, 5th Division, BEF, 3 March to 13 July 1915; as DAQMG, 3rd Army, BEF, 14 July to 11 October 1915; as AQMG, 2nd Army Corps, BEF, and British Armies in France, 12 October 1915. He was given the Brevet of Colonel 3 June 1917; was created a CMG in 1916; a CB in 1919, and was mentioned in Despatches. In 1904 he married Amy Marion, daughter of G O'Flaherty, JP, of The Lodge, Ballyconneely, and Ardnasella, Outherard, and they had one son.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Queen's) Royal West Surrey Regiment
KensingtonHugh EdwardesLieutenantKENSINGTON (HUGH EDWARDES), LORD, Lieutenant, was born 3 September 1873, son of the 4th Baron and Grace, daughter of Robert Johnstone Douglas. He succeeded his brother in the title in 1900, as 6th Baron Kensington (created 1776), Baron Kensington (UK) (created 1886). He entered the Army as a Second Lieutenant in the 15th Hussars, and afterwards served in the South African War from 1899 to 1901, as ADC to Lieutenant General Sir H M L Rundle, for which he was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; had the Queen's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Hugh, Lord Kensington, Lieutenant, 15th Hussars. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 18 February 1903. He became Lieutenant Colonel, Welsh Horse, in 1914. He again saw active service in the European War, taking part in the Dardanelles operations in 1915 (Despatches), in the Sinai and Jerusalem Campaigns, 1916 and 1917, and in 1918 with the British Expeditionary Force. He was again mentioned in Despatches, and created a CMG in 1918. Lord Kensington owned property in Pembrokeshire. He married, in 1903, Mabel Carlisle, daughter of George Pilkington, of Stoneleigh, Woolton. His heir was the Honourable William Edwardes, and he had three other sons.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
15th (The King's) Hussars
Kerry, Earl ofHenry William EdmundCaptainKERRY, EARL OF, HENRY WILLIAM EDMUND PETTY-FITZMAURICE, Captain, was born 14 January 1872, eldest son of the 5th Marquess of Lansdowne and Lady Maud Evelyn, daughter of the 1st Duke of Abercorn, KG. He took his degree (MA) at Oxford; served in South Africa, 1899-1900; took part in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; afterwards served on the Staff (as ADC extra to Field-Marshal Commanding-in-Chief the Forces, 1 February 1900 to 2 January 1901); during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg 17 to 26 February 1900, and actions at Poplar Grove and Driefontein; was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April, 1901]; received the Queen's Medal with seven clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Henry William Edmund, Earl of Kerry, Captain, Irish Guards. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by His Majesty the King 3 June 1901. He retired as Major from the Irish Guards, previously Grenadier Guards; was made a Member of the Victorian Order, 1905; became a Member of the London County Council (West Marylebone), 1907, and MP (Unionist) for West Derby, 1908 to 1918, and commanded the 3rd (Reserve) Battalion Irish Guards from 1914 to 1916. Lord Kerry became a Member of the Wiltshire County Council in 1919. He married, in 1904, Elsie, daughter of Sir E S Hope, KCB, and they had two sons and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Irish Guards
KerseyHenry MaitlandMajorKERSEY, HENRY MAITLAND, Major son of S Overbury Kersey, of Kersey, Suffolk. He was educated at Repton and abroad, and served in South Africa, 1900-2, first on the Staff of General St George Henry, CB; afterwards with the 15th Battalion Imperial Yeomanry, and finally commanding the battalion; operations in the Transvaal, November 1900 to January 1901, and April to June 1901; operations in Cape Colony, January 1901 to May 1902. He was mentioned in Despatches; received the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Henry Maitland Kersey, Major, 15th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". He was Major, Hertfordshire Yeomanry, and Honorary Major in the Army.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
15th Battalion, Imperial Yeomanry
Kincaid-SmithKenneth JohnCaptainKINCAID-SMITH, KENNETH JOHN, Captain, was born 6 July 1874, younger son of Major Kincaid-Smith, of Polmont, Falkirk, and Mrs Kincaid-Smith, of Aldingbourne, Chester. He entered the RA 23 November 1891; was promoted to Lieutenant 23 November 1894; was on special extra-regimental employment 29 April 1895 to 6 September 1886. He served in the South African War, 1899-1902; became Captain 15 March 1900; was Assistant Provost-Marshal 30 May 1900 to 12 February 1901; was present at operations in Natal 1899, including action at Lombard's Kop; Defence of Ladysmith; operations in the Transvaal 30 November 1900 to October 1901; operations on the Zululand Frontier of Natal in September and October 1901; operations in Cape Colony, November 1901 to 31 May 1902. He was afterwards on the Staff; as District and Station Commandant, and as Staff Officer to OCS, Western District. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Kenneth John Kincaid-Smith, Captain, Royal Horse and Royal Field Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant, etc, were sent to the GOC, Transvaal, and presented by Major General Settle at Cape Town 1 May 1903, or about that date. Captain Kincaid-Smith was employed with the West African Frontier Force 28 October 1905 to 5 February 1907; became Major 5 June 1909; was Assistant Military Secretary to the GO Commanding-in-Chief, Eastern Command, 5 May 1908 to 3 April 1912; was Assistant Military Secretary to the GO Commanding-in-Chief the Forces in Ireland 10 May 1912 to 4 August 1914. He served in the European War attached to the General Staff, 2nd Army Corps, BEF, 5 August to 28 December 1914; as Liaison Officer, BEF and British Armies in France, 29 December 1914 to 26 October 1910; was promoted to Lieutenant Colonel 16 May 1915; was Brigadier General, Royal Artillery, 25th Division, British Armies in France, 27 October 1916 to 8 April 1919; was mentioned in Despatches; given the Brevet of Colonel 1 January 1918; created a CMG in 1916, and a CB in 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
KingAlexander JamesCaptainKING, ALEXANDER JAMES, Lieutenant Colonel, was born 15 July 1863, eldest son of Reverend Edward King, BA, FRHS, FSA Scotland. He was educated at Radley College, and joined the King's Own Regiment as Lieutenant, from the Militia, 12 November 1884, and became Captain 27 July 1892. He took part in the Expedition to Dongola 1896; in the operations of 7 June and 19 September; in the Camel Corps, and was present at the actions of Firket, Hafir and Dongola. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 3 November 1896]; received the Medal; 4th Class Medjidie, and the Egyptian Medal with two clasps. He served in the Nile Expedition of 1897, including the Flying Column up the River Atbara. He received a clasp to the Egyptian Medal; in the Nile Expedition of 1898, when he was present at the Battles of Atbara and Khartoum. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 24 May and 30 September 1898]; was given the Brevet of Major 16 November 1898, and two clasps to the Egyptian Medal. He had been employed with the Egyptian Army from 19 October 1894 to 28 November 1898. He was appointed ADC to Lieutenant General Sir Archibald Hunter, KCB, DSO, in India (14 May to 20 September 1890), and in the South African Campaign of 1899-1902; in Natal, 21 September to 8 October 1899, and in South Africa 24 June 1899, and commanded the Kimberley Mounted Corps during the Relief of Kimberley. Served during operations in Natal, 1899, including actions at Rietfontein and Lombard's Kop; Defence of Ladysmith, including sortie of 7 December 1899, and action of 6 January 1900; Relief of Mafeking; operations in the Transvaal and Orange River Colony, July to November 1900, including action at Wittebergen. He was mentioned in Despatches by Sir G S White, 2 December 1899, and 23 March, 1900 [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Alexander James King, Captain and Brevet Major (Local Lieutenant Colonel), King's Own Royal Lancashire Regiment. In recognition of services during the recent operations in South Africa". He became Captain, and Major 22 January 1904. He retired 8 September 1906. He is honorary Lieutenant Colonel, Fife and Forfar Yeomanry, and is a JP for Aberdeenshire. He served in the European War, in the Remount Department, in France, Egypt and Palestine, and was mentioned in Sir A J Murray's Despatch of 26 September 1916, and created a CMG in 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(King's Own) Royal Lancaster Regiment
KingAlgernon D'AguilarMajorKING, ALGERNON D'AGUILAR, Major, was born 28 May 1862, son of Major General A H King, CB, RA. He was educated at Cheltenham, and at the Royal Military Academy, Woolwich; was gazetted to the Royal Artillery 25 June, 1882, as Lieutenant; became Captain 23 September 1891. Captain King served in the South African War from 1899 to 1902; was promoted Major 3 February 1900. He was present at the operations in the Transvaal, December 1900 to June 1901; in the operations in the Orange River Colony, December 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 4 May 1900]; received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Algernon D'Aguilar King, Major, Royal Artillery. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia were presented to him by General Lyttleton, at Newcastle, Natal, 4 November 1901. He became Colonel 30 October 1912, and retired on the 20th June 1914. On 5 August 1914, he became a Temporary Brigadier General, and he served in the European War in 1914 in Egypt; in 1915 in the Dardanelles, and in 1916, 1917 and 1918 in Egypt and Palestine, as GOC, RA, Desert Mounted Corps. Colonel King was six times mentioned in Despatches. He was created a CB in 1916, and a CMG in 1918. He married, in 1894, Lilian, daughter of Mrs Hargreaves, of Arborfield Hall Berks, and they had one daughter, Lilian Cecily.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
KingEdward RexCaptainKING, EDWARD REX, Captain, was born 13 November 1869, son of W King, JP Somerset, and Elizabeth, daughter of Dr Mules, of Ilminster, Somerset. He was educated at Winchester, and was gazetted to the 3rd Battalion Royal Scots (1887-91). He went to America, engaged in the lumber business and in ranching in Minnesota, and returned to England in 1898. He sailed for South Africa 1 January 1900; enlisted in Roberts's Horse; was given a commission 2 February 1900; promoted to Captain 24 June 1900; wounded 28 June 1900. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Edward Rex King, Captain, Roberts's Horse. In recognition of services during the recent operations in South Africa". Captain King joined the South African Constabulary in 1901. In 1903 he was appointed Assistant Chief Secretary for Permits, Transvaal, and in the same year he became ADC to the Lieutenant-Governor Transvaal.
DSO, QSA (6) RofK Paard Drief Joh D-H Witt (Capt Roberts Horse), KSA (2) (Capt Roberts Horse/SAC). Spink 1966 £45. Spink 1977 £355.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Roberts' Horse
King-KingJames GurwoodMajorKING-KING, JAMES GURWOOD, Major, was born 2 September 1863, son of Captain Francis J King-King (late 13th Hussars) and of Zumala, daughter of Colonel Gurwood, CB. He was educated at Rugby, and entered the Army 10 March 1883. He was promoted Captain, May 1891. He served in the North-West Frontier of India, 1897-98, as Adjutant, 1st Battalion Royal West Surrey Regiment, Mohmand-Malakand; during the operations in Bajaur and in the Mamund Country; received Medal with clasp. He accompanied the Tirah Expeditionary Force in 1897-98; was present at the capture of the Sampagha and Arhanga Passes; during the reconnaissance of the Saran Sar and action of 9 November 1897, taking part in the operations against the Khani Khel Chamkanis; during operations in the Bazar Valley 25 to 30 December 1897; was mentioned in Despatches [London Gazette, 18 March and 5 April 1898]; received the Brevet of Major and clasp. He served in South Africa, 1899-1902, as Special Service Officer, afterwards on the Staff; during operations in the Orange Free State, February to May 1900; in the operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; taking part in the operations in Orange River Colony (May to 29 November 1900), including actions at Wittebergen (1 to 29 July 1900); in the operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; he was employed with Mounted Infantry. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901 and 29 July 1902]; awarded the Queen's Medal and three clasps; the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "James Gurwood King-King, Major, Royal West Surrey Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa 2 August 1902, and forwarded with the Warrant to Major King-King's private address. He was promoted Lieutenant Colonel, September 1910; commanded 2nd Battalion Queen's Regiment, and retired in 1912. On the outbreak of the European War he was appointed in August 1914, to be GSO, 10th Division; served as Brigadier General, 10th Division; mentioned in Despatches, and received the Brevet, of Colonel; and afterwards Brigadier General, General Staff, Southern Command; was CB 1 January 1919; appointed Honorary Brigadier General on retirement, March 1919. He was a Justice of the Peace, County Hereford. He married (1st), in 1887, Annie, daughter of Major Kiggell, JP, of Limerick (died 1889), and they had one son; and (secondly) in 1892, Dina May eldest daughter of Frederick Sillem, of The Green, Esher, and they had a daughter.
CB (m), DSO, IGS 1895 (2) P-F 1897-98 Tirah 1898 (Capt 1/RWS Regt), QSA (3) CC Trans Witt (Major RWS Regt), KSA (2) (Maj DSO Queens), 1914-15 Star (Brig-gen DSO), BWM, Victory Medal with MID (Brig-Gen). Spink 1990 £1,200. Sothebys 1991 est £1,200-1,500.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Queen's) Royal West Surrey Regiment
KingtonWilliam MilesLieutenantKINGTON, WILLIAM MILES, Lieutenant, was born at Cheltenham 25 April 1876, son of Colonel William Miles Nairne Kington, formerly of the 4th Hussars. He was educated at Glenalmond College and at Sandhurst, and joined the 1st Royal Welsh Fusiliers at Aden in September 1896, and became Lieutenant, in January 1899. He served in the South African War of 1899-1902, on the Staff as Brigade Signalling Officer from November 1899 to December 1900. He was present at the Relief of Ladysmith and the Battle of Colenso; operations and action at Vaal Kranz; on the Tugela Heights and action at Pieter's Hill; in the Transvaal at the beginning and end of 1900, including the action at Frederickstad, and in Cape Colony, including the action at Ruidam. He was again in the Transvaal in 1901 and 1902, and in the Orange River Colony. He was four times mentioned in Despatches [London Gazette of 8 February 9 July and 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "William Miles Kington, Lieutenant, The Royal Welsh Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". From February 1902 to May 1904, he was employed with the South African Constabulary, and from April 1906, in which month he received his company, to September 1910, he was an Adjutant of Volunteers and of the Territorial Force. He served in the European War, and was killed by a shell in the First Battle of Ypres on 28 October 1914. He was a very popular officer, and a man in the battalion who was present said in an account of the engagement: "For three days we remained in the trenches, firing and being fired at, without food or water. Lieutenant Hoskyns, who commanded my platoon, was killed by a sniper, and about three hours later Captain Kington, DSO, was killed. He was a very fine officer, and would crack a joke in the trenches which would set us all laughing our sides out. It made us all mad to avenge his death". He was a well-known cricketer, a member of the MCC, the I Zingari and the Free Foresters, and was an excellent shot. Captain Kington was very artistic, and has been described as a "musical genius". He married Edith, only daughter of Mr F W Soames, of Bryn Estyn, Wrexham, and left one son.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Welsh Fusiliers
Page 29 of 59
<<First <Prev 27 2829 30 31 Next> Last>>

Additional information